Ülkemiz, zengin bir bitki örtüsü ve iklime sahiptir. Hangi yöresine gitsek ayrı bir doğal güzellik, ayrı bir iklimle karşılaşma imkânımız yüksektir. Böyle zengin bir iklime sahip yörelerimizden elde edilen balların da hepsi ayrı bir koku ve lezzete sahiptir.

Türkiye’de elde edilen bal çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kestane Balı:
Kestane balı, genellikle ülkemizin denize bakan bölgelerinde kestane ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu kesimlerde, kestane ağaçlarının içine yerleştirilen arı kovanları sayesinde elde edilen baldır. Kestane balı, koyu kahve renginde, çiçek balına göre tatlılık oranı daha az, kendine özgü yoğun bir kokusu vardır. Dalların çiçeklenme zamanı olan Haziran ve Temmuz aylarında, arılar kestane çiçeklerden nektar toplamaya başlar. Arılar, özleri toplarken de aynı zamanda tozlaşmayı sağlayarak kestanelerin oluşumuna katkı sağlarlar.

Çam Balı:

Ağırlıklı olarak ülkemizin Ege Bölgesi’nde elde edilir. Belli dönemlerde çam ağaçlarının salgıladıkları salgı ile arılar çam balını elde etmektedir. Çam balının çiçek ballarına göre tatlılık oranı daha az ve tat kalıcılığı orta derecededir. Kıvamı yüksek, kayganlığı az olan dokusuyla damağınızda eşsiz bir tat bırakır.

Ayçiçek Balı:

Trakya Bölgesi’nde ayçiçek tarlalarının bulunduğu yerlerde görülür. Yetişen ayçiçeği bitkisinin içindeki nektarın, arı tarafından alınmasıyla oluşan bir bal çeşididir. Aynı zamanda arılar, bu nektarı (özü) aldıklarında, bitkinin de tozlaşmasına, döllenmesine katkıda bulunurlar. Ayçiçeği balı, altın sarısı rengindedir. Kendine has özel bir tadı vardır.

Narenciye Balı:

Narenciye balı, narenciye çeşitlerinin bol olduğu, Akdeniz Bölgesi’nde elde edilen bir bal çeşididir. Limon, mandalina, portakal bahçelerindeki ağaçların çiçeklerindeki nektarlardan elde edilir. Kendine has bir narenciye kokusu ve tadı vardır. Ferahlatıcı bir aromaya sahiptir. Rengi açık sarı, ağızda çabuk dağılan, akışkan bir dokusu vardır.

Kekik Balı:

Kekik balı, haziran ve temmuz aylarında Kayseri, Malatya, Bingöl çevresindeki kekik çiçeklerinden elde edilmektedir. Ağızda bıraktığı tadın kalıcılığı yüksektir. Yumuşak ve orta tatlılıkta bir lezzeti vardır. Kıvamı yüksek ve kayganlığı zayıf bir dokuya sahiptir.

Lavanta Balı:

Lavanta balı, lavanta bitkisi yetiştirilen bahçelerde, arıların, lavanta çiçeği nektarından topladıkları nektarlardan elde edilen bir baldır. Lavanta bitkisinin yetiştirildiği Isparta ve Burdur illerinde bulunur. Kendine özel bir kokusu vardır.

Ihlamur Balı:

Ülkemizde genel olarak Karadeniz Bölgesi’nde, bahar aylarında, ıhlamur ağaçlarının yoğun olduğu yerlerde görülen bir bal çeşididir. Ağaçların etrafına yerleştirilen kovanlardaki arıların, ıhlamur ağacı çiçeklerinden aldığı nektarla elde edilir. Ihlamur balının kıvamı diğer balları göre daha yoğundur ve karakteristik bir kokusu vardır.

Çiçek Balı:

Yayla balı olarak bilinen çiçek balı, arıların farklı çiçeklerden topladığı nektarlardan meydana gelir. İnsanların en çok tercih ettiği bal çeşidi olan çiçek balı, berrak görünümlü, orta akışkanlıkta, oldukça aromatik ve tamamen karakteristik bir dokuda, kendine has benzersiz bir kokuya sahiptir.

Cevap Gönder